(Video) A fost sfințită biserica schitului Icoana Veche

13 August 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Constantin Comici

Biserica Schitului Icoana Veche, din apropierea Mănăstirii Neamț, a fost sfințită duminică, 13 august. Slujba de târnosire, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul românilor ortodocși din Europa de Nord, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-Vicar Patriarhal și un sobor de preoți și diaconi.

După citirea pericopei evanghelice a zilei, Înaltpreasfințitul Părinte Pimen a rostit credincioșilor un cuvânt de învățătură.

În cadrul Sfintei Liturghii, ierodiaconul Macarie, egumenul schitului Icoana Veche, a fost hirotonit preot.

Biserica Schitului Icoana Veche, cu hramul Nașterea Maicii Domnului, a fost ridicată în perioada 2011-2017.